Milli Məclisin tarixi

I Çağırış
Birinci çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatları haqqında seçildikləri tarixə olan qısa

M Ə L U M A T L A R

I. BIRMANDATLI SEÇKİ DAİRƏLƏRİ ÜZRƏ

Soyadı, adı, atasının adı

Doğum ili

Təhsili

Partiya mənsubiyyəti

Seçildiyi seçki dairəsinin
nömrəsi və adı

Hansı seçki sistemi əsasında və tarixdə seçilmişdir

Talıbov Vasif Yusif oğlu

1960

Ali

YAP-ın üzvü

1 saylı Şərur-Sədərək

Majoritar –12.11.1995

Xudiyev Nizami Mənaf oğlu

1949

Ali

YAP-ın üzvü

2 saylı Şərur-Babək

Majoritar –12.11.1995

Məmmədquliyev Mahmud Əhməd oğlu

1949

Ali

Bitərəf

3 saylı Naxçıvan

Majoritar – 12.11.1995

İbadov Rza Aydın oğlu

1966

Ali

YAP-ın üzvü

4 saylı Babək–Şahbuz

Majoritar – 26.11.1995 (təkrar səsvermə)

Maqsudov Fərəməz Qəzənfər oğlu

1930

Ali

YAP-ın üzvü

5 saylı Culfa– Ordubad

Majoritar – 12.11.1995

Qurbanov Mübariz Qəhrəman oğlu

1954

Ali

ADİP-in üzvü

6 saylı Birinci Yasamal

Majoritar – 12.11.1995

Abdullazadə Fatma Hüseyn qızı

1948

Ali

YAP-ın üzvü

7 saylı İkinci Yasamal

Majoritar –12.11.1995

Qurbanova Gülnarə Şıxəli qızı

1953

Ali

Bitərəf

8 saylı Üçüncü Yasamal

Majoritar – 12.11.1995

Məmmədov Qərib Şamil oğlu

1947

Ali

Bitərəf

9 saylı Birinci Xətai

Majoritar – 04.02.1996 (təkrar seçki)

Mirzəyev Həsən İbrahim oğlu

1927

Ali

YAP-ın üzvü

 


Majoritar – 26.07.1998
(yeni seçki)

Muradov Babaxan Sultan oğlu

1927

Ali

ADMP-nin üzvü

10 saylı İkinci Xətai

Majoritar – 04.02.1996 (təkrar seçki)

Quliyev Rəsul Bayram oğlu

1947

Ali

YAP-ın üzvü

11 saylı Üçüncü Xətai

Majoritar – 12.11.1995

Hüseynov Tofiq Həsən oğlu

 


Ali

 


 


Majoritar – 21.02.1999
(yeni seçki)

Qurbanov Şamil Dünyamalı oğlu

1934

Ali

Bitərəf

12 saylı Birinci Nizami

Majoritar – 12.11.1995

Təbrizli Sirus Xudadat oğlu

1942

Ali

YAP-ın üzvü

13 saylı İkinci Nizami

Majoritar –12.11.1995

Əliyev İlham Heydər oğlu

1961

Ali

Bitərəf

14 saylı Qaradağ

Majoritar –12.11.1995

Yaqubov Zəlimxan Usub oğlu

1950

Ali

Bitərəf

15 saylı Birinci Sabunçu

Majoritar –12.11.1995

Məmmədov Oruc Paşa oğlu

1946

Ali

YAP-ın üzvü

16 saylı İkinci Sabunçu

Majoritar – 12.11.1995

Məmmədova Əsmətxanım Bəyəhməd qızı

1941

Ali

Bitərəf

17 saylı Sabunçu-Əzizbəyov

Majoritar – 04.02.1996 (təkrar seçki)

Əliyev Şaitdin Sərdar oğlu

1947

Ali

Bitərəf

18 saylı Əzizbəyov

Majoritar –12.11.1995

Məmmədxanov Anar Camali oğlu

1970

Ali

Bitərəf

19 saylı Birinci Suraxanı

Majoritar –12.11.1995

İbrahimbəyov Maqsud Məmmədibrahim oğlu

1935

Ali

Bitərəf

20 saylı İkinci Suraxanı

Majoritar –12.11.1995

İbrahimli Toğrul Əsəd oğlu

1951

Ali

YAP-ın üzvü

21 saylı Binəqədi

Majoritar –18.02.1996 (təkrar səsvermə)

Muradverdiyev Akif Şəmsəddin oğlu

1948

Ali

Bitərəf

22 saylı Binəqədi–Nəsimi

Majoritar –12.11.1995

Musayev Madər Ələsgər oğlu

1947

Ali

Bitərəf

23 saylı Binəqədi–Qaradağ

Majoritar –12.11.1995

Abbasov Eldar Şamxal oğlu

1952

Ali

Bitərəf

24 saylı Birinci Nərimanov

Majoritar –26.11.1995 (təkrar səsvermə)

Allahverdiyev Rafael Xanəli oğlu

1945

Ali

YAP-ın üzvü

25 saylı İkinci Nərimanov

Majoritar –12.11.1995

Vəkilov Yusif Səməd oğlu

1935

Ali

Bitərəf

26 saylı Birinci Nəsimi

Majoritar –12.11.1995

Sərdarov Zakir Həsən oğlu

 


Ali

 


 


Majoritar– 21.02.1999
(yeni seçki)

Timoşenko Vladimir Vasilyeviç

1942

Ali

Bitərəf

27 saylı İkinci Nəsimi

Majoritar – 12.11.1995

Eldarov Ömər Həsən oğlu

1927

Ali

Bitərəf

28 saylı Səbail

Majoritar – 12.11.1995

Şahtaxtinskaya Nairə Əliabbas qızı

1951

Ali

Bitərəf

29 saylı Əli Bayramlı

Majoritar–12.11.1995

Məmmədova Şəfiqə Haşım qızı

1945

Ali

Bitərəf

30 saylı Yevlax

Majoritar – 12.11.1995

Yusifov Şamil Cəmil oğlu

1955

Ali

YAP-ın üzvü

31 saylı Birinci Kəpəz

Majoritar – 12.11.1995

Abbasov Aslan Məmməd oğlu

1950

Ali

YAP-ın üzvü

32 saylı İkinci Kəpəz

Majoritar – 12.11.1995

Bağırzadə Yusif Qəzənfər oğlu

1961

Ali

Bitərəf

33 saylı Birinci Nizami (Gəncə)

Majoritar – 12.11.1995

Hacıyev Asəf Hacı oğlu

1951

Ali

Bitərəf

34 saylı İkinci Nizami (Gəncə)

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Rzayev Yaşar Hüccətulla oğlu

1941

Ali

YAP-ın üzvü

35 saylı Lənkəran şəhər

Majoritar – 12.11.1995

Rəcəbov Hadı Musa oğlu

1947

Ali

Bitərəf

36 saylı Lənkəran kənd

Majoritar – 12.11.1995

ləkbərov Nizami Həsən oğlu

1952

Ali

Bitərəf

37 saylı Mingəçevir

Majoritar – 12.11.1995

Sadıqov Fikrət Məmməd oğlu

1940

Ali

Bitərəf

38 saylı Birinci Sumqayıt

Majoritar – 12.11.1995

Ağamalıyev Fəzail Rəhim oğlu

1947

Ali

AVP-nin üzvü

39 saylı İkinci Sumqayıt

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Müttəlimov Mətləb Əzizulla oğlu

1949

Ali

Bitərəf

40 saylı Üçüncü Sumqayıt

Majoritar – 26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Həsənov Əli Şamil oğlu

1948

Ali

Bitərəf

41 saylı Dördüncü Sumqayıt

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Rəsulov Natiq İsmayıl oğlu

1958

Ali

Bitərəf

43 saylı Şəki şəhər

Majoritar – 26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Salayev Eldar Yunis oğlu

1933

Ali

Bitərəf

44 saylı Şəki kənd

Majoritar – 12.11.1995

Bülbüloğlu Polad

1945

Ali

Bitərəf

45 saylı Şuşa–Cəbrayıl –Xocavənd

Majoritar – 26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Fərzəliyev Abbasqulu Məhəmməd oğlu

 


Ali

 


 


Majoritar – 26.07.1998
(yeni seçki)

Novruzov Cabir Mirzəbəy oğlu (Cabir Novruz)

1933

Ali

Bitərəf

46 saylı Abşeron

Majoritar – 12.11.1995

Əliyeva Çimnaz Rizvan qızı

1949

Ali

Bitərəf

47 saylı Ağdam şəhər

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Hüseynov Sofiq Kəlbi oğlu

1950

Ali

Bitərəf

48 saylı Ağdam kənd

Majoritar – 12.11.1995

Əhmədov Yaqub Alış oğlu

 


Ali

 


 


Majoritar – 19.08.1998
(yeni seçki)

Ələkbərova Nigar İbrahim qızı

1956

Ali

Bitərəf

49 saylı Ağdaş

Majoritar – 12.11.1995

Namazov Eldar Saqif oğlu

1956

Ali

Bitərəf

50 saylı Ağstafa

Majoritar – 12.11.1995

Mirzəyev Mikayıl Şahvələd oğlu

1947

Ali

ADSP-nın üzvü

51 saylı Ağsu –Kürdəmir

Majoritar – 12.11.1995

Quliyev Vilayət Muxtar oğlu

1952

Ali

ADİP-in üzvü

52 saylı Ağcabədi–Füzuli

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Məmmədov Sultan İsrafil oğlu

1938

Ali

Bitərəf

53 saylı Astara

Majoritar – 12.11.1995

Ansuxski Əli Abdulqədiroviç

1947

Ali

Bitərəf

54 saylı Balakən

Majoritar – 12.11.1995

Əfəndiyev Umar Əlixan oğlu

1950

Ali

Bitərəf

 


Majoritar – 27.07.1996
(yeni seçki)

Quliyev Novruz Məhəmməd oğlu

1952

Ali

AMİP-in üzvü

55 saylı Beyləqan

Majoritar – 26.11.1995
(təkrar seçki)

Musayeva Tərlan Həsən qızı

1955

Ali

YAP-ın üzvü

56 saylı Bərdə şəhər

Majoritar – 12.11.1995

Qəhrəmanov Eldar Əvəz oğlu

1948

Ali

Bitərəf

57 saylı Bərdə–Ağcabədi

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Şahbazov Akif Rəhim oğlu

1957

Ali

YAP-ın üzvü

58 saylı Biləsuvar

Majoritar – 12.11.1995

Bünyadov Teymur Əmiraslan oğlu

1928

Ali

YAP-ın üzvü

59 saylı Qazax

Majoritar – 12.11.1995

Ramazanov Kərim Nəzir oğlu

1947

Ali

Bitərəf

60 saylı Qax–Zaqatala

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Heydərov Fəttah Səməd oğlu

1938

Ali

Bitərəf

61 saylı Qəbələ

Majoritar – 12.11.1995

Musayev Maksim Talıb oğlu

1938

Ali

YAP-ın üzvü

62 saylı Qobustan-Siyəzən-Xızı

Majoritar – 12.11.1995

Cəfərov Həmdulla Yunis oğlu

1962

Ali

Bitərəf

63 saylı Quba

Majoritar – 12.11.1995

Osmanov Hikmət Saleh oğlu

1957

Ali

Bitərəf

64 saylı Quba–Dəvəçi

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Xasmətov Zeynəddin Nurəddin oğlu

1959

Ali

ADSP-nin üzvü

65 saylı Qusar

Majoritar – 26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Ramazanov Hacıməmməd Yusif oğlu

1951

Ali

YAP-ın üzvü

66 saylı Zaqatala

Majoritar – 26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Salahov Səyyad Adil oğlu

1952

Ali

Yap-ın üzvü

67 saylı Zərdab–İmişli –Ucar

Majoritar – 12.11.1995

Qasımova Elmira Məmməd qızı

1951

Ali

Bitərəf

68 saylı İmişli

Majoritar – 26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Yaqubov Musa Səfiməmməd oğlu

1937

Ali

Bitərəf

69 saylı İsmayıllı

Majoritar – 12.11.1995

Rüstəmxanlı Sabir Xudu oğlu

1946

Ali

VHP-nin üzvü

70 saylı Yardımlı–Masallı

Majoritar – 12.11.1995

Ağalarov Əlövsət İbrahim oğlu

1954

Ali

Bitərəf

71 saylı Kəlbəcər–Tərtər–Xocalı –Laçın

Majoritar – 12.11.1995

Cəbiyev Rizvan İsrafil oğlu

1940

Ali

Bitərəf

72 saylı Kürdəmir

Majoritar – 12.11.1995

Quliyev Nizami Yusif oğlu

1956

Ali

AXCP-nin üzvü

73 saylı Gədəbəy

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Musayev Səfyar Bəylər oğlu

1935

Ali

YAP-ın üzvü

74 saylı Goranboy–Naftalan

Majoritar – 12.11.1995

Kazımlı Xanhüseyn Hüseynağa oğlu

1942

Ali

ASRP-nin üzvü

 


Majoritar–30.05.1999
(yeni seçki)

Rzayev Anar Rəsul oğlu

1938

Ali

Bitərəf

75 saylı Göyçay

Majoritar – 12.11.1995

Əliyev Firdovsi Şahmirzə oğlu

1961

Ali

YAP-ın üzvü

76 saylı Lerik–Lənkəran

Majoritar – 26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Abıyev Əhəd Mikayıl oğlu

1958

Ali

Bitərəf

77 saylı Masallı şəhər

Majoritar – 26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Həsənov Həsən Əziz oğlu

1940

Ali

Bitərəf

78 saylı Masallı kənd

Majoritar – 04.02.1996
(təkrar seçki)

Rəhimzadə Arif Qafar oğlu

1941

Ali

YAP-ın üzvü

79 saylı Neftçala –Salyan

Majoritar – 12.11.1995

 


 


 


 


 


 


Vahabzadə Bəxtiyar Mahmud oğlu

1925

Ali

Bitərəf

80 saylı Oğuz–Şəki–Yevlax –Mingəçevir

Majoritar – 12.11.1995

Əliyev Cəlal Əlirza oğlu

1928

Ali

Bitərəf

81 saylı Saatlı

Majoritar – 12.11.1995

Əliyeva Minayə Əlisahib qızı

1943

Ali

YAP-ın üzvü

82 saylı Sabirabad

Majoritar – 12.11.1995

Qafarov İbrahim Musa oğlu

1936

Ali

YAP-ın üzvü

83 saylı Sabirabad–Salyan

Majoritar – 12.11.1995

Mehdiyev Ramiz Ənvər oğlu

1938

Ali

YAP-ın üzvü

84 saylı Salyan

Majoritar – 12.11.1995

Ələsgərova Solmaz Həbib qızı

1958

Ali

YAP-ın üzvü

85 saylı Samux–Goranboy

Majoritar –12.11.1995

Xanlarova Zeynəb Yəhya qızı

1936

Ali

Bitərəf

86 saylı Tərtər

Majoritar –12.11.1995

Zeynalov Zakir Əlixan oğlu

1939

Ali

Bitərəf

87 saylı Tovuz şəhər

Majoritar –26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Novruzov Samur Həsən oğlu

1938

Ali

YAP-ın üzvü

88 saylı Tovuz kənd

Majoritar –12.11.1995

Səfərov Səttar İsmayıl oğlu

1937

Ali

Bitərəf

89 saylı Ucar-Göyçay

Majoritar –26.11.1995
(təkrar səsvermə)

Məmmədov Məmməd Cümşüd oğlu

1937

Ali

Bitərəf

90 saylı Füzuli

Majoritar –12.11.1995

Əliyev Yaşar Tofiqi

1948

Ali

YAP-ın üzvü

91 saylı Xanlar–Daşkəsən

Majoritar –12.11.1995

Qurbanov Böyükağa Cabir oğlu

1964

Ali

YAP-ın üzvü

92 saylı Xaçmaz

Majoritar –12.11.1995

Əhmədov Cəbrayıl Rəşid oğlu

1952

Ali

YAP-ın üzvü

93 saylı Xaçmaz–Dəvəçi

Majoritar –12.11.1995

Piriyeva Səmayə Aslan qızı

1945

Ali

YAP-ın üzvü

94 saylı Hacıqabul–Salyan

Majoritar –12.11.1995

İsmayılov İmamverdi İbiş oğlu

1958

Ali

Bitərəf

95 saylı Laçın–Zəngilan–Qubadlı

Majoritar –12.11.1995

Məmmədov Dünyamalı Böyükxan oğlu

1952

Ali

Bitərəf

96 saylı Cəlilabad şəhər

Majoritar –12.11.1995

Hümbətov Yusif Kərim oğlu

1950

Ali

YAP-ın üzvü

97 saylı Cəlilabad kənd

Majoritar –12.11.1995

Əyyubov Şirzad Şahbaz oğlu

1953

Ali

Müsavat Partiyasının üzvü

98 saylı Şamaxı

Majoritar –04.02.1996
(təkrar seçki)

Musayev Bağır Namaz oğlu

1958

Ali

YAP-ın üzvü

99 saylı Şəmkir şəhər

Majoritar –12.11.1995

Əsədov Mahir Əsgər oğlu

1952

Ali

YAP-ın üzvü

100 saylı Şəmkir kənd

Majoritar –12.11.1995

Qeyd: işğal altında olan 42 saylı Xankəndi seçki dairəsinin ərazisində dairə seçki komissiyası yaradılmayıb və seçki keçirilməyib.

N

Soyadı, adı, atasının adı

Doğum ili

Təhsili

Partiya mənsubiyyəti

Təmsil etdiyi siyasi partiya

Hansı seçki sistemi əsasında və tarixdə seçilmişdir

1

Bünyadov Ziya Musa oğlu*

1923

Ali

 


Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional- 12.11.1995

2

Ələsgərov Murtuz Nəcəf oğlu

1928

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional- 12.11.1995

3

Quliyev Fuad Xəlil oğlu*

1941

Ali

 


Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional- 12.11.1995

4

Nağıyev Əli Teymur oğlu

1954

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

5

Zabelin Mixail Yuryeviç

1946

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

6

Manafova Asya Sərdar qızı

1941

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

7

İbrahimov Eldar Rza oğlu

1945

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

8

Qaralov Zahid İbrahim oğlu

1934

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

9

İnsanov Əli Binnət oğlu

1946

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

10

Dünyamalıyeva Zəminə Dünyamalı qızı

1957

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

11

Kərimov Kərim Hacıxan oğlu

1936

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

12

Əsgərov Şahlar Qaçay oğlu

1941

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

13

Qocayev Xeyrəddin Sayyəddin oğlu

1950

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

14

Hüseynov Məzdək Məmiş oğlu

1945

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

15

Əsgərov Ağabəy Məmməd oğlu

1956

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

16

İmamverdiyev Sudeif Bəşir oğlu

1938

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

17

İsmayılov Fikrət İsmayıl oğlu

1935

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

18

Əsədov Əli Hidayət oğlu

1956

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

19

Səfərov Eldar Sabir oğlu

1957

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -12.11.1995

20

Əlirzayev Əli Qənbərəli oğlu*

1945

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -24.05.1997

21

Əsgərov Ziyafət Abbas oğlu*

1963

Ali

YAP-ın üzvü

Yeni Azərbaycan Partiyası

Proporsional -28.10.1997

22

Məmmədov Etibar Səlidar oğlu

1955

Ali

AMİP-in üzvü

Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası

Proporsional -12.11.1995

23

İmanov Nazim Müzəffər oğlu

1955

Ali

AMİP-in üzvü

Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası

Proporsional -12.11.1995

24

Hüseynov Şadman Bəhlul oğlu

1945

Ali

AMİP-in üzvü

Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası

Proporsional -12.11.1995

25

Kərimov Əli Əmirhüseyn oğlu

1965

Ali

AXCP-nin üzvü

Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası

Proporsional -12.11.1995

26

Fəttayev Mirmahmud Mirəli oğlu

1956

Ali

AXCP-nin üzvü

Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası

Proporsional -12.11.1995

27

Əiiyev Qulamhüseyn Surxay oğlu

1958

Ali

AXCP-nin üzvü

Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası

Proporsional -12.11.1995

Qeydlər: * Birinci çağırış Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə çoxmandatlı seçki dairəsindən Yeni Azərbaycan Partiyasının əsas namizədlər siyahısı üzrə seçilmiş Ziya Musa oğlu Bünyadov vəfat etdiyinə, Fuad Xəlil oğlu Quliyev isə icra hakimiyyəti sistemində qulluğa keçdiyinə görə, göstərilən siyasi partiyanın əsas namizədlər siyahısında olub, deputat seçilməyən birinci namizəd Əlirzayev Əli Qənbərəli oğlu və ikinci namizəd Əsgərov Ziyafət Abbas oğlu sıradan çıxmış deputatların yerlərini tutmuşlar.
Müəllif hüquqları qorunur.
© Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi, 2007
İstifadə qaydaları | Ünvan | Linklər | Saytın xəritəsi