Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Receives Inbound Ambassador of Türkiye to Our Country
_1740061819.jpeg)
Speaker of the Milli Majlis, Sahiba Gafarova, received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Türkiye to Azerbaijan Birol Akgün.
The Speaker congratulated the new ambassador of the brotherly nation and wished him success in his forthcoming endeavours.
During the meeting, satisfaction was expressed with the high level of relations between the two brotherly countries. It was noted that, as the Great Leader Heydar Aliyev emphasised, these relations continue to develop successfully in all areas in accordance with the ‘One nation, two states’ principle. The Azerbaijani-Turkish fraternal ties have reached the highest level under the leadership of Presidents Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdoğan and are unparalleled on the global stage. The historic Shusha Declaration was mentioned as a testament to the traditional bonds of brotherhood between the two nations. Furthermore, it was said that the Azerbaijani-Turkish fraternity and friendship play a crucial role in ensuring peace, stability, and security in the region.
The discussion also touched upon the fruitful co-operation between Azerbaijan and Türkiye within international organisations. It was emphasised that the two brotherly states consistently support each other and offer mutual assistance in all international structures.
The high-level relations between the two countries continue successfully in the parliamentary sphere as well. The ties between the legislative bodies align with the spirit of co-operation between Azerbaijan and Türkiye and strengthen with each passing year. The participants also discussed the expansion of bilateral relations within trilateral formats.
The newly appointed Ambassador of Türkiye to Azerbaijan Birol Akgün thanked for the warm reception and congratulations. He underlined that during his tenure as ambassador, he would spare no effort in further strengthening the existing allied relations between the two countries.
The meeting also included an exchange of views on other matters of mutual interest.