Milli Majlis Speaker Sahiba Gafarova Begins Official Visit to Georgia
The parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have arrived in Georgia on an official visit on 10 March.
The official welcoming party at the Shota Rustaveli International Airport of Tbilisi included Deputy Speaker of the Georgian Parliament Nino Tsilosani as well as both countries’ Ambassadors Zurab Pataradze and Faig Guliyev.
The visit’s itinerary includes a number of meetings that Speaker Sahiba Gafarova will have with the Georgian leadership.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan - The state legislative power branch organ is a unicameral parliament that has 125 MPs. The MPs are elected as based on the majority electoral system by free, private and confidential vote reliant on the general, equitable and immediate suffrage. The tenure of a Milli Majlis convocation is 5 years.