Speaker of Federation Council of Federal Assembly of Russian Federation Valentina Matviyenko Arrives in Azerbaijan on an Official Visit
Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of Russian Federation Valentina Matviyenko arrived in our country on an official visit on 16 March.
The officials who welcomed the guest at the Heydar Aliyev International Airport included First Deputy Speaker of the Milli Majlis Ali Ahmadov, Head of the Working Group for Inter-Parliamentary Relations with Russia Polad Bulbuloglu and both countries’ ambassadors Rahman Mustafayev and Mikhail Yevdokimov.
Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of Russian Federation Valentina Matviyenko will have a number of meetings and take part in the forthcoming 22nd meeting of the Inter-Parliamentary Co-operation Commission of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Federal Assembly of Russian Federation during this official visit.