Aslanova Rəbiyyət Nurullah qızı
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı
1951-ci il iyulun 4-də Kəlbəcər şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsini bitirmişdir. Fəlsəfə elmləri doktoru, professordur. «Şöhrət» ordeni ilə təltif edilmişdir. 4 kitabın və 80 məqalənin müəllifidir. Rus və ingilis dillərini bilir. 1978-ci ildən Azərbaycan Dövlət Universitetində assistent, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışmışdır. 2004-cü ildən Bakı Dövlət Universitetinin Fəlsəfə tarixi və mədəniyyətşünaslıq kafedrasının müdiridir. Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvüdür. İkinci və üçüncü çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı olmuşdur. Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin sədridir. Azərbaycan–Moldova parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri, Böyük Britaniya, Braziliya, Malayziya, Mərakeş, Rusiya, Türkmənistan parlamentləri ilə əlaqələr üzrə işçi qruplarının üzvüdür. ATƏT-in Parlament Assambleyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvüdür. Evlidir, 3 övladı var